Skip to content

128 E Hanover St

Trenton, NJ 08608

Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block503
Lot6.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVING
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
85%
Improvement Value:$7,900
15%
Total Assessment$53,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,092+4.2%
2024$2,967+0.3%
2023$2,960+0.3%
2022$2,950+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2441, Page 416

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 2325, Page 158