Skip to content

528 Hoffman Ave

Trenton, NJ 08618

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block5601
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage24,507
Acreage1.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$880,000
38%
Improvement Value:$1,437,000
62%
Total Assessment$2,317,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$134,409+4.2%
2024$128,987+0.3%
2023$128,663+0.3%
2022$128,246+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,480,000
DeedBook 2287, Page 294