Skip to content

8 Nordacs St

Trenton, NJ 08618

Built 1943

Last Sale Price
$49,900
Last Sale Date
Oct 22, 2003

Property Information

Block5601
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,100
34%
Improvement Value:$27,500
66%
Total Assessment$41,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,413+4.2%
2024$2,316+0.3%
2023$2,310+0.3%
2022$2,303+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 4850, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1943