Skip to content

711 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1910

Last Sale Price
$8,250
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block5801
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,700
15%
Improvement Value:$43,300
85%
Total Assessment$51,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,471+4.2%
2024$2,372+0.3%
2023$2,366+0.3%
2022$2,358+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$8,250

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 6267, Page 490Recorded11/4/2016

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 6184, Page 363Recorded12/9/2013

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5725, Page 244

Property Sale

Sale
$16,200
DeedBook 2348, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1910