Skip to content

676 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2021

Property Information

Block5802
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
14%
Improvement Value:$44,200
86%
Total Assessment$51,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,982+4.2%
2024$2,861+0.3%
2023$2,854+0.3%
2022$2,845+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 6392, Page 1251Recorded1/6/2020

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 6020, Page 22

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 2533, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1921