Skip to content

24 Edgemere Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 1987

Property Information

Block6103
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
13%
Improvement Value:$57,700
87%
Total Assessment$66,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,608+4.5%
2024$3,452+0.3%
2023$3,443+0.3%
2022$3,431+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926