Skip to content

589 Bellevue Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1924

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
May 31, 2003

Property Information

Block6003
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
9%
Improvement Value:$85,400
91%
Total Assessment$93,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,447+4.2%
2024$5,227+0.3%
2023$5,214+0.3%
2022$5,197+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4522, Page 156

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 2493, Page 440

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924