Skip to content

114 N Montgomery St

Trenton, NJ 08608

Built 1886

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 19, 1991

Property Information

Block601
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings3
ZoningHIST
Sq Footage3,072
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
11%
Improvement Value:$44,500
89%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,901+4.2%
2024$2,784+0.3%
2023$2,777+0.3%
2022$2,768+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2588, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1886