Skip to content

311 Academy St

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 1989

Property Information

Block603
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,974
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
13%
Improvement Value:$38,800
87%
Total Assessment$44,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,581+4.2%
2024$2,477+0.3%
2023$2,471+0.3%
2022$2,463+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1887