Skip to content

315 Academy St

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Last Sale Price
$40,572
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block603
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,866
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
14%
Improvement Value:$35,000
86%
Total Assessment$40,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,361+4.2%
2024$2,266+0.3%
2023$2,260+0.3%
2022$2,253+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$40,572
DeedBook 6302, Page 1629

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 6146, Page 1018

Property Built

Built

Year Built: 1887