Skip to content

319 Academy St

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block603
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage2,448
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
6%
Improvement Value:$92,300
94%
Total Assessment$98,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,691+4.2%
2024$5,461+0.3%
2023$5,447+0.3%
2022$5,430+179.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 4556, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1887