Skip to content

Merchant St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$4,000
Last Sale Date
Jan 10, 1986

Property Information

Block606
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
84%
Improvement Value:$11,700
16%
Total Assessment$71,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,130+4.2%
2024$3,964+0.3%
2023$3,954+0.3%
2022$3,941+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 2330, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1950