Skip to content

427 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Oct 16, 1989

Property Information

Block13601
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVING
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
35%
Improvement Value:$42,900
65%
Total Assessment$65,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,805+4.2%
2024$3,652+0.3%
2023$3,643+0.3%
2022$3,631+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 2512, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1950