Skip to content

145 Hoffman Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Date
Mar 1, 1994

Property Information

Block6101
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
15%
Improvement Value:$47,100
85%
Total Assessment$55,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,214+13.4%
2024$2,834+0.3%
2023$2,826+0.4%
2022$2,816+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1912