Skip to content

49 Ellsworth Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block6101
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
16%
Improvement Value:$43,600
84%
Total Assessment$51,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,011+4.2%
2024$2,889+0.3%
2023$2,882+0.3%
2022$2,873+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,400DeedBook 6470, Page 1643Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$4,000
Sq Ft1,400DeedBook 6469, Page 742Recorded1/3/2022

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 2232, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1920