Skip to content

45 Edgemere Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Date
Apr 28, 2013

Property Information

Block6102
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
17%
Improvement Value:$42,000
83%
Total Assessment$50,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,668-4.7%
2024$2,800+10.1%
2023$2,543+0.4%
2022$2,534+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920