Skip to content

26 Ellsworth Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2006

Property Information

Block6102
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
27%
Improvement Value:$22,900
73%
Total Assessment$31,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,810+4.2%
2024$1,737+0.3%
2023$1,733+0.3%
2022$1,727+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920