Skip to content

110 Oliver Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2014

Property Information

Block34603
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,100
29%
Improvement Value:$34,500
71%
Total Assessment$48,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,819+4.2%
2024$2,706+0.3%
2023$2,699+0.3%
2022$2,690+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927