Skip to content

17 Christoph Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Dec 6, 1993

Property Information

Block6103
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage928
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,800
17%
Improvement Value:$49,200
83%
Total Assessment$59,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,423+4.2%
2024$3,285+0.3%
2023$3,276+0.3%
2022$3,266+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 2757, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$8,200
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900