Skip to content

35 Christoph Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1915

Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block6103
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
16%
Improvement Value:$41,000
84%
Total Assessment$48,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$2,701+1.6%
2021$2,658+4.5%
2020$2,544+5.2%
2019$2,418-6.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6420, Page 61

Property Sale

Sale
$14,500
DeedBook 6081, Page 800

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 5278, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1915