Skip to content

20 Christoph Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Nov 5, 2019

Property Information

Block6104
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
17%
Improvement Value:$39,400
83%
Total Assessment$47,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,767+4.2%
2024$2,655+0.3%
2023$2,649+0.3%
2022$2,640+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 6390, Page 1656

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 2267, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1928