Skip to content

71 Bryn Mawr Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block6201
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
15%
Improvement Value:$45,500
85%
Total Assessment$53,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,121+4.2%
2024$2,995+0.3%
2023$2,988+0.3%
2022$2,978+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,940DeedBook 6520, Page 1281Recorded4/17/2023

Property Sale

Sale
$9,000

From:

To:

Sq Ft1,466DeedBook 6223, Page 1094Recorded7/17/2015

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2903, Page 100

Property Sale

Sale
$2,250
DeedBook 2505, Page 170

Property Sale

Sale
$16,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1912