Skip to content

114 Hoffman Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Price
$16,000
Last Sale Date
Jun 10, 2011

Property Information

Block6202
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
15%
Improvement Value:$47,000
85%
Total Assessment$55,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,225+4.2%
2024$3,095+0.3%
2023$3,087+0.3%
2022$3,077+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 6111, Page 636

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5854, Page 50

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4539, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1912