Skip to content

247 Highland Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1909

Last Sale Price
$13,000
Last Sale Date
Feb 13, 2017

Property Information

Block6306
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
17%
Improvement Value:$40,400
83%
Total Assessment$48,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,825+4.2%
2024$2,711+0.3%
2023$2,704+0.3%
2022$2,696+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$13,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 6279, Page 734Recorded3/16/2017

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5306, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1909