Skip to content

802 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block6202
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB 7971 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,971
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
14%
Improvement Value:$258,000
86%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,403+4.2%
2024$16,701+0.3%
2023$16,659+0.3%
2022$16,605+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft7,971DeedBook 6222, Page 1248Recorded7/8/2015

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft7,971DeedBook 6215, Page 705Recorded4/7/2015

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5182, Page 142

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 2316, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1950