Skip to content

849 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1899
Commercial

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block31802
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB 4866SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage7,406
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
57%
Improvement Value:$107,300
43%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,481+4.2%
2024$15,816+5.2%
2023$15,038+0.3%
2022$14,989+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$63,000

From:

To:

DeedBook 6233, Page 1136Recorded11/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1899