Skip to content

44 Laurel Pl

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Date
Dec 8, 2008

Property Information

Block6301
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
16%
Improvement Value:$40,800
84%
Total Assessment$48,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,308+5.2%
2024$2,194+0.3%
2023$2,188+0.4%
2022$2,179+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920