Skip to content

70 Laurel Pl

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block6301
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
14%
Improvement Value:$47,300
86%
Total Assessment$54,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,173+4.2%
2024$3,045+0.3%
2023$3,037+0.3%
2022$3,028+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920