Skip to content

261 Highland Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block6306
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
22%
Improvement Value:$29,800
78%
Total Assessment$38,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,216+4.2%
2024$2,127+0.3%
2023$2,121+0.3%
2022$2,114-33.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$405,000
Sq Ft1,650DeedBook 6390, Page 1656Recorded12/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1909