Skip to content

703 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1910

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block6403
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S 1888 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,530
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,900
4%
Improvement Value:$172,700
96%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,771+4.2%
2024$8,417+0.3%
2023$8,396+0.3%
2022$8,369+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,530DeedBook 6569, Page 1207Recorded9/25/2024

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5592, Page 123

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4601, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1910