Skip to content

33 Elmhurst Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2006

Property Information

Block6404
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,513
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
8%
Improvement Value:$97,700
92%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,190+4.2%
2024$5,940+0.3%
2023$5,925+0.3%
2022$5,906+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 2936, Page 231

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 2379, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1919