Skip to content

897 Bellevue Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1923

Last Sale Price
$80,944
Last Sale Date
Feb 26, 2020

Property Information

Block6405
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,900
10%
Improvement Value:$89,200
90%
Total Assessment$99,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,749+4.2%
2024$5,517+0.3%
2023$5,503+0.3%
2022$5,485+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$80,944
Sq Ft2,328DeedBook 6401, Page 53Recorded4/1/2020

Property Sale

Sale
$72,100
DeedBook 6119, Page 95

Property Sale

Sale
$226,700
DeedBook 5101, Page 55

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4753, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1923