Skip to content

47 Sweets Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block6604
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
13%
Improvement Value:$28,800
87%
Total Assessment$33,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,920+4.2%
2024$1,843+0.3%
2023$1,838+0.3%
2022$1,832+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900