Skip to content

27 Chapel St

Trenton, NJ 08618

Built 1862

Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block6607
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,406
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
7%
Improvement Value:$63,100
93%
Total Assessment$68,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$3,764+1.6%
2021$3,703+4.5%
2020$3,545+5.2%
2019$3,369+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6396, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1862