Skip to content

90 Pennington AveTrenton, NJ 08618

Built 2007

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
May 22, 2023

Property Information

Block6610
Lot7.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,270
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
7%
Improvement Value:$67,700
93%
Total Assessment$72,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,212+4.2%
2024$4,042+0.3%
2023$4,031+0.3%
2022$4,018+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft2,270DeedBook 6524, Page 1503Recorded6/2/2023

Property Sale

Sale
$116,000
Sq Ft1,530DeedBook 6388, Page 1585Recorded11/26/2019

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5884, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 2007