Skip to content

93 Summer StTrenton, NJ 08618

Built 2006

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Jul 24, 2022

Property Information

Block4003
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,347
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
7%
Improvement Value:$76,100
93%
Total Assessment$81,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,745+4.2%
2024$4,554+0.3%
2023$4,542+0.3%
2022$4,528+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$197,500
Sq Ft2,347DeedBook 6495, Page 1403Recorded8/9/2022

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5373, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4880, Page 5