Skip to content

110 Wayne Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block6806
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,909
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
77%
Improvement Value:$17,500
23%
Total Assessment$75,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,403+4.2%
2024$4,225+0.3%
2023$4,215+0.3%
2022$4,201+15.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$44,000

From:

To:

Sq Ft1,909DeedBook 6368, Page 1069Recorded5/24/2019

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957