Skip to content

116 Wayne Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1915

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Mar 2, 2007

Property Information

Block6806
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
12%
Improvement Value:$65,300
88%
Total Assessment$74,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,293+4.2%
2024$4,120+0.3%
2023$4,109+0.3%
2022$4,096+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915