Skip to content

113 Wayne Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Nov 4, 2010

Property Information

Block6808
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
46%
Improvement Value:$8,100
54%
Total Assessment$15,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$3,193+2.5%
2014$3,116-1.8%
2013$3,173+2.9%
2012$3,084+16.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6183, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1950