Skip to content

119 Wayne Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 16, 2025

Property Information

Block6808
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,100
13%
Improvement Value:$54,200
87%
Total Assessment$62,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,614+4.2%
2024$3,468+0.3%
2023$3,460+0.3%
2022$3,448+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,708DeedBook 6614, Page 20Recorded12/26/2025

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5086, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1916