Skip to content

312 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block6905
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
16%
Improvement Value:$46,500
84%
Total Assessment$55,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,220+4.2%
2024$3,090+0.3%
2023$3,082+0.3%
2022$3,072+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 6277, Page 626Recorded2/22/2017

Property Sale

Sale
$1,900

From:

To:

Sq Ft2,784DeedBook 6187, Page 724Recorded2/4/2014

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 2575, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1900