Skip to content

316 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block6905
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,300
15%
Improvement Value:$51,300
85%
Total Assessment$60,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,515+4.2%
2024$3,374+0.3%
2023$3,365+0.3%
2022$3,354+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 6509, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1887