Skip to content

44 Wainwright Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1916

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block7005
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
13%
Improvement Value:$47,300
87%
Total Assessment$54,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$3,000+1.6%
2021$2,952+4.5%
2020$2,825+5.2%
2019$2,686+7.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6475, Page 1711

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5488, Page 275

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 2613, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1916