Skip to content

46 Rose St-New

Trenton, NJ 08618

Built 1876

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block7010
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
8%
Improvement Value:$91,600
92%
Total Assessment$99,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,789+4.2%
2024$5,556+57.8%
2023$3,521+0.3%
2022$3,509+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$297,000
Sq Ft2,216DeedBook 6545, Page 556Recorded1/2/2024

Property Sale

Sale
$59,000
Sq Ft2,216DeedBook 6421, Page 871Recorded11/16/2020

Property Sale

Sale
$48,000
Sq Ft1,696DeedBook 6399, Page 1128Recorded3/11/2020

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 6317, Page 1531Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6317, Page 1531

Property Built

Built

Year Built: 1876