Skip to content

106 Rose St-New

Trenton, NJ 08618

Built 1876

Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block7010
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
89%
Improvement Value:$1,000
11%
Total Assessment$9,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$534+4.3%
2024$512+0.3%
2023$511+0.3%
2022$509-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1876