Skip to content

33 Rose St-New

Trenton, NJ 08618

Built 1876

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2013

Property Information

Block7011
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,700
13%
Improvement Value:$31,400
87%
Total Assessment$36,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,094+4.2%
2024$2,010+0.3%
2023$2,005+0.3%
2022$1,998+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1876