Skip to content

60 Fountain Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1876

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block7012
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
10%
Improvement Value:$37,700
90%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,436+4.2%
2024$2,338+0.3%
2023$2,332+0.3%
2022$2,325+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$63,000
Sq Ft1,372DeedBook 6475, Page 955Recorded2/15/2022

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5306, Page 188

Property Sale

Sale
$8,750
DeedBook 5038, Page 240

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 3242, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1876