Skip to content

120 Fountain Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1876

Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block7012
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage990
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
21%
Improvement Value:$16,300
79%
Total Assessment$20,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$1,021-48.1%
2018$1,968+0.3%
2017$1,961+0.5%
2016$1,951+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6285, Page 379

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5107, Page 22

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4253, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1876