Skip to content

242 N Warren St

Trenton, NJ 08618

Built 1907

Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block7105
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,210
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
6%
Improvement Value:$88,200
94%
Total Assessment$94,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+4.2%
2024$5,239
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6536, Page 1372

Property Built

Built

Year Built: 1907