Skip to content

248 Academy St

Trenton, NJ 08618

Built 1900
Other Exempt

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 14, 2013

Property Information

Block7202
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage5,880
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
3%
Improvement Value:$187,200
97%
Total Assessment$193,000

Built

Year Built: 1900